Home >> CLARION >> 1JO035180 Service Manual
 0 item(s) in your cart
CLARION 1JO035180
Service Manual
  • Contains Circuit Diagrams
  • Download
  • PDF Format
  • Complete manual
  • Language: English
Description of CLARION 1JO035180 Service Manual
The manual is available in languages: English
Not yet ready
You must purchase it first
Customer Reviews
There are currently no product reviews.
Other Reviews
 BVM-14F5E SONY Service Manual by Argyris Tsapras;
 SLPD847 TECHNICS Service Manual by Tomasz Nowicki;
Great service!!! Polecam gorąco wszystkim zainteresowanym
 AX-66BK JVC Service Manual by Timothy Hertz;
I liked the price plus it had everything i needed to service the tv. thankyou Tim Hertz
 PL-510A PIONEER Service Manual by salvatore sciuto;
 B6D41A PHILIPS Service Manual by Hubert Havenith;
Text excerpt from page 1 (click to view)
Clarion Co., Ltd.
Published by Service Dept. 298-5603-00 Jul.1997 P Printed in Japan
Service Manual
VOLKS WAGEN Automobile Genuine AM/FM Radio Cassette Stereo
Model
PU-1569A
PU-1569A-C ( Genuine No. 1CO 035 180 ) Illumination�Red PU-1582A-C ( Genuine No. 1JO 035 180A ) Illumination�Red PU-1582A-D 180 ( Genuine No. 1JO 035 ) Illumination�Green
Model
PU-1582A
�SPECIFICATIONS
Radio section
PLL Frequency synthesizer system AM 530kHz to 1,710kHz FM 87.9MHz to 107.9MHz Intermediate frequency: AM 450kHz FM 10.7MHz Quieting sensitivity: AM Less than 38dBμ(at 26dB S/N) FM Less than 10dBμ(at 30dB S/N) Separation: FM More than 26dB Auto tuning stop sensitivity: AM 42±3dBμ FM 23±3dBμ Tuning system: Receive range: FF/REW time: 120sec.(C-60)
General
Output power: 40W�4(MAX) Power supply voltage: DC13.2V(10.8V to 15.6V) Negative ground Consumptive current: Less than 10A(MAX) Dimensions(mm): 179(W)�50(H)�159(D) Weight: 1.3kg