I was so happy that the owner's manual was available. It is well written and helped me to use the radio/CD player/recorder without problems. Thanks for making it available.
Irene Lambert
Thanks so much for the Owner's manual for my Sony PS - FL1. I had purchased the turntable off of eBay. It came in and looked great. Packed well and appeared to be great. I balanced and aligned the tone are and hooked it up. When trying to play a record the tone are would move to the right place and just before it would drop to play it moved back off the edge of the record before touching down. I searched the net for an answer to this issue. No luck. Then I purchased the owners manual and sure enough there was a place to adjust where the stylus touched down. That adjustment solved the problem and saved me a $35 feet to have the player checked out. The manual is well written and easy to understand. It is a must have for anyone with this front loading Sony turntable.
Some years back I pruchased a Sansui G-9000. I had it cleaned up and a problem with the left channel repaired. When I got it back I hooked it up to my tape decks, turn tables, TV and it played great. The only thing I was not really satisfied with was the performance of my Graphic Equalizer. I purchased this owner's manual had poured myself a cup of coffee. The manual is well organized and written in plain language. It also contained the solution to my dissatisfaction. By using the preamp connections coupled I was able to run everything through my graphic equalizer and now enjoy the full potential of my complete system.
An excellent service for the price, however, it would also have been handy if the troubleshooter pages were included. The manual is only sent in the language of your country, thus it looks as though there are some pages missing. Otherwise highly recommended.
Text excerpt from page 19 (click to view)
Jos koneesi ei toimi
Puutteellisen hoidon tai käyttövirheen takia voi syntyä ongelmia, joiden ratkaisuun ei tarvita huoltomiestä. Tutustu tarkoin allaolevaan ennen kuin kutsut huollon paikalle. Astianpesukoneeseen on asennettu useita hälytysjärjestelmiä, joiden avulla voit määritellä nopeasti ongelman syyn. Astianpesukone ei käynnisty tai pysähtyy kesken ohjelman. Mikään painikkeista ei toimi virtakytkintä lukuunottamatta. Pesuohjelman merkkivalo ja yksi tai useampi ohjelmavaiheen merkkivaloista (PESU, KUIVAUS, OHJELMAN LOPPU) vilkkuu. Paina virtakytkintä sammuttaaksesi astianpesukoneen ja suorita alla luetellut tarkistukset. Kun olet suorittanut tarkistukset, kytke astianpesukone päälle ja käynnistä pesuohjelma. Jos virhekoodi ilmaantuu uudelleen digitaaliseen näyttöön, ota yhteys lähimpään huoltoliikkeeseen.
Häiriö
Kone ei käynnisty
Virheilmoitus
Ratkaisu
q q q
Luukku ei ole kunnolla kiinni. Pistoke ei ole kunnolla pistorasiassa. Pistorasiassa ei ole virtaa (tarkista sulakkeet). Tarkista, että vesihana on auki. Varmista, ettei vedenjakelua ole keskeytetty. Vedenottoletku voi olla puristuksissa tai taittunut. Sijoita letku paremmin. Vedenottoletku on tukossa. Sulje vesihana ja puhdista suodatin. Vedenpoistoletku on puristuksissa tai taittunut. Sijoita letku paremmin. Viemäri on tukossa. Poista tukkeumat. Poistoletkun jatko-osa on liitetty väärin. (ks. Vedenpoistoletkun liitäntä). Seinäviemärissä ei ole ilmaväliä. Sulje vesihana ja ota yhteys huoltoliikkeeseen.
Kone ei ota vettä
PESU merkkivalot vilkkuvat
q q q q
Astianpesukone ei poista vettä
KUIVAUS merkkivalot vilkkuvat
q q q q
Vuotosuoja on lauennut
PESU ja KUIVAUS merkkivalot vilkkuvat Yksi tai useampi ohjelmavaiheen merkkivaloista vilkkuu
q
Yleistä
q
Kytke virta pois ja uudelleen takaisin. Käynnistä pesuohjelma. Jos hälytys toistuu, ota yhteys huoltoliikkeeseen. Astiat kolisevat toisiaan vasten. Suihkuvarret osuvat astioihin. Tarkista, että kone on sijoitettu suoraan.
Kone pitää kovaa ääntä
q q
Luukku ei sulkeudu kunnolla Huono pesutulos
q
q q q q q q q q q q
Korit ovat liian täynnä. Astioita ei ole aseteltu koreihin oikein. Suihkuvarret eivät pyöri. Suihkuvarsien suuttimet ovat tukossa. Siivilät ovat tukossa. Siivilät eivät ole kunnolla paikallaan. Pesuainetta on liian vähän tai se on vääräntyyppinen. Pesuaine on vanhaa tai se on kovettunut. Vedenpehmentimen korkki ei ole kunnolla kiinni. Onko pesuohjelma valittu likaisuusasteen mukaan. Koneessa ei ole huuhtelukirkastetta tai sitä on käytetty liian vähän. Vedenpehmentimessä ei ole suolaa. Astiat ovat jääneet liian kauaksi aikaa koneeseen.
Astioissa näkyy kalkkikerrostumia tai valkoisia täpliä Astiat eivät ole aivan kuivat