Home >> DAEWOO >> DTP14V15C35TF Service Manual
 0 item(s) in your cart
DAEWOO DTP14V15C35TF
Service Manual
  • Contains Circuit Diagrams
  • Download
  • PDF Format
  • Complete manual
  • Language: English
Description of DAEWOO DTP14V15C35TF Service Manual
The manual is available in languages:
Not yet ready
You must purchase it first
Customer Reviews
There are currently no product reviews.
Other Reviews
 1722W AKAI Service Manual by mike rouse;
 OPUS HI 7050 TELEFUNKEN Service Manual by Gerd Heinrich;
Excellent service and prompt delivery. But it's not a manual - only 4 pages wiring diagrams. Thanks.
 PJ48C50 TOSHIBA Service Manual by Lou Hurrle;
 HR4100E JVC Service Manual by Matteo Ciavarella;
Il download del Service Manual JVC HR 4100 non é stato eseguito
 STRDA50ES SONY Service Manual by Dave Cooley;
Text excerpt from page 31 (click to view)
2. SCREEN
3. WHITE BALANCE
1) Receive the Full white pattern and heat run over 15 minutes. 2) Adjust the picture control at the point �Y� value of white balance instrument in 20cd/.  3) Enter the service mode. 4) Adjust �R BIAS, G BIAS� to x=288, y=301. 5) In order to exit the service mode power off the TV set and power on. 6) Set the TV set to �Normal I� mode(20/21 inch) or set to �Normal II� mode(14 inch) 7) Enter the service mode. 8) Adjust �R DRIVE, G DRIVE� to x=288, y=301. 9) Repeat above process until the white balance value to x=288, y=301, Y=20, x=288, y=301, Y=200(approximate) in 2) � 8).
4. FOCUS
1) Apply a RETMA PATTERN signal. 2) Adjust the Focus Volume on FBT to obtain optimal resolution.
5. AGC
1) Set the pattern Generator with  RF LEVEL = 60dBuV  100% FULL COLOR BAR 2) Connect the pattern generator RF output to tuner RF input. 3) Connect the probe of oscilloscope in AGC pin of tuner. 4) Adjust the AGC point to MAX � 1V. (Simple Method) 1) Receive the pattern. 2) Locate the cursor in �AGC� and adjust using the �VOL +� or �VOL �� keys. 3) Adjust the point there is no noise in about 60dBuV and no beat in about 90dBuV.