Home >> INFINITY >> INTRELUDEIL100S Owner's Manual
 0 item(s) in your cart
INFINITY INTRELUDEIL100S
Owner's Manual
  • Download
  • PDF Format
  • Complete manual
  • Language: English
Description of INFINITY INTRELUDEIL100S Owner's Manual
The manual is available in languages: English
Not yet ready
You must purchase it first
Customer Reviews
There are currently no product reviews.
Other Reviews
 ESL6226 ELECTROLUX Owner's Manual by Robert Vickers;
 ST-S333ESG SONY Owner's Manual by Harold Kinderman;
 P 3440 WEGA Owner's Manual by Carl Lohmann;
 A-449 PIONEER Owner's Manual by Valerio Frigati;
Perfect. Very good service and very good scanning quality. All sheets are very legible. Thank's
 VP-A30 SAMSUNG Owner's Manual by Johan Lund;
Text excerpt from page 8 (click to view)
OPERATION
Power On
Plug your subwoofer�s AC cord into a wall outlet. Do not use the outlets on the back of the receiver. Initially set the subwoofer�s Level Control Turn on your sub by pressing the power button panel. to the �O� position. on the rear reproduce some low-frequency sounds, set this control to a lower frequency setting, between 50Hz � 100Hz.This will concentrate the subwoofer�s efforts on the ultradeep bass sounds required by today�s films and music. If you are using smaller bookshelf speakers that do not extend to the lower bass frequencies, set the Low-Pass Frequency Adjustment Control to a higher setting, between 120Hz � 150Hz. Note: This control will have no effect if the Low-Pass Filter Switch is set to �Off.� If you have a Dolby Digital or DTS processor/receiver, the Low-Pass Frequency is set by the processor/receiver. Consult your owner�s manual to learn how to view or change this setting.