Home >> INFINITY >> INTRELUDEIL25C Service Manual
 0 item(s) in your cart
INFINITY INTRELUDEIL25C
Service Manual
  • Contains Circuit Diagrams
  • Download
  • PDF Format
  • Complete manual
  • Language: English
Description of INFINITY INTRELUDEIL25C Service Manual
The manual is available in languages: English
Not yet ready
You must purchase it first
Customer Reviews
There are currently no product reviews.
Other Reviews
 KACPS100 KENWOOD Service Manual by Mike Duncan;
 PT-L785U PANASONIC Service Manual by Edward Carlson;
Excellent manual. Helped me out with disassembling and troubleshooting my projector.
 BVM-14F5E SONY Service Manual by Argyris Tsapras;
 SLPD847 TECHNICS Service Manual by Tomasz Nowicki;
Great service!!! Polecam gorąco wszystkim zainteresowanym
 AX-66BK JVC Service Manual by Timothy Hertz;
I liked the price plus it had everything i needed to service the tv. thankyou Tim Hertz
Text excerpt from page 1 (click to view)
Technical Manual
Interlude IL25c
ACOUSTIC & ELECTRICAL SPECIFICATIONS: l Nominal Impedance: 89
l l l l
Max Amp Power Frequency Response Sensitivity: Crossover Frequency:
150 watts* 80 Hz - 22kHz (E3dB) 90dB (2.83V @ 1 meter) 2200Hz; 24dB/octave
AURAL SWEEP TEST SPECIFICATIONS: l System Aural Sweep Test 6.0V Input 80 Hz to 22 kHz l L.F. Aural Sweep Test 5.0V Input 80 Hz to 3 kHz l H.F. Aural Sweep Test 2.83V Input 2 kHz to 22 kHz PHYSICAL SPECIFICATIONS: l Enclosure dimensions:
l
SYSTEM COMPONENTS: Cabinet l
l l
IL25c (Not for Sale)
Weight
7-1/2� x 20-1/2� x 7-1/2� (19.1cm x 52.1cm x 19.1cm) 20 lbs (9.1 kg) each
335838-001 (2)5-1/4� (133mm) C.M.M.D., WARRANTY: shielded (335764-001) l Refer to Warranty Statement packed with each product. 9.89 E10% 1� (25mm) C.M.M.D., shielded (335225-003) 3.5 ohms E10% 336024-001 * The maximum recommended amplifier power rating will ensure proper system headroom to allow for occasional peaks. We do not recommend sustained operation at these maximum power levels.
l
PACKING
WIRING DIAGRAM
HIGH FREQUENCY TRANSDUCER 335225-003
MIDBASS FREQUENCY TRANSDUCER YEL/BLK 335764-001
GRN
GRN
NETWORK, IL25C 336024-001
IL25C SCHEMATIC
+IN
L1 1.10mH C1 20.0 F 100V
+ L.F. +
00162
GRN/BLK GRN/BLK
L.F. -
-IN
R1 1.30 ohm 10W C2 3.0 F 100V
C3 28.0 F 100V
YEL
L2 0.33mH