Home >> INFINITY >> KAPPA62.1I Owner's Manual
 0 item(s) in your cart
INFINITY KAPPA62.1I
Owner's Manual
  • Download
  • PDF Format
  • Complete manual
  • Language: English
Description of INFINITY KAPPA62.1I Owner's Manual
The manual is available in languages: English
Not yet ready
You must purchase it first
Customer Reviews
There are currently no product reviews.
Other Reviews
 VSX455 PIONEER Owner's Manual by Gilberto Araujo;
 PM488AV MARANTZ Owner's Manual by Roger Jove;
 WAE 15000 BAUKNECHT Owner's Manual by Peter Krejci;
 T4850 ONKYO Owner's Manual by Ronald Morssink;
 DC932 PHILIPS Owner's Manual by H.H. Verheyden;
Text excerpt from page 3 (click to view)
A NOTE ON POWER HANDLING
GENERAL CARE
SPECIFICATIONS: KAPPA STANDARD SERIES
42.1i Type: Speaker Impedance: Power Handling: Frequency Response: Sensitivity: Mounting Depth, Drop-in: Cut-out Diameter: 52.1i Type: Speaker Impedance: Power Handling: Frequency Response: Sensitivity: Mounting Depth, Drop-in: Cut-out Diameter: 62.1i Type: Speaker Impedance: Power Handling: Frequency Response: Sensitivity: Mounting Depth, Drop-in: Cut-out Diameter: 63.1i Type: Speaker Impedance: Power Handling: Frequency Response: Sensitivity: Mounting Depth, Drop-in: Cut-out Diameter: 4" 2-Way 4 ohms 45W 80Hz ~ 20kHz 89Hz @ 2.83 V, 1 watt 1-3/4" (45 mm) 3-3/4" (96 mm) 652.1i Type: Speaker Impedance: Power Handling: Frequency Response: Sensitivity: Mounting Depth, Drop-in: Cut-out Diameter: 692.1i Type: Speaker Impedance: Power Handling: Frequency Response: Sensitivity: Mounting Depth, Drop-in: Cut-out Diameter: 165 mm 2-Way 4 ohms 70W 50Hz ~ 20kHz 89Hz @ 2.83 V, 1 watt 2-9/16" (66 mm) 5-11/16" (145 mm)
5-1/4" 2-Way 4 ohms 50W 59Hz ~ 20kHz 89Hz @ 2.83 V, 1 watt 2-7/16" (62 mm) 4-13/16" (123 mm)
6" x 9" 2-Way 4 ohms 100W 38Hz ~ 20kHz 89Hz @ 2.83 V, 1 watt 2-3/4" (70 mm) 5-11/16" x 8-3/4" (145 mm x 223 mm)
6-1/2" 2-Way 4 ohms 70W 50Hz ~ 20kHz 89Hz @ 2.83 V, 1 watt 2-7/16" (62 mm) 5-1/8" (131 mm)
6" x 9" 3-Way 4 ohms 100W 38Hz ~ 21kHz 89Hz @ 2.83 V 2-3/4" (70 mm) 5-11/16" x 8-3/4" (145 mm x 223 mm)
6-1/2" 3-Way 4 ohms 70W 50Hz ~ 21kHz 89Hz @ 2.83 V, 1 watt 2-7/16" (62 mm) 5-1/8" (131 mm)