Home >> INFINITY >> KAPPAPERFECT12.1 Service Manual
 0 item(s) in your cart
INFINITY KAPPAPERFECT12.1
Service Manual
  • Contains Circuit Diagrams
  • Download
  • PDF Format
  • Complete manual
  • Language: English
Description of INFINITY KAPPAPERFECT12.1 Service Manual
The manual is available in languages: English
Not yet ready
You must purchase it first
Customer Reviews
There are currently no product reviews.
Other Reviews
 SX-GX5 TECHNICS Service Manual by Clive Plumpton;
This comprehesive service maual was greatly appreciated, as was the digital download.
 D8444 PHILIPS Service Manual by Herbert de Groot;
 RSM75 TECHNICS Service Manual by Rohit Chirodian;
Scan was really good quality, easy to read, download easy
 5050 SANSUI Service Manual by John McKenna;
very good manual as always. easy to read, detailed and includes schematic
 STRDE698 SONY Service Manual by Jeffrey Miller;
Text excerpt from page 1 (click to view)
Kappa Perfect12.1 12" Woofer � Technical Data
CAR AUDIO
SPECIFICATIONS
DIAMETER: SENSITIVITY (2.83 V @ 1 M): POWER HANDLING: FREQUENCY RESPONSE: NOMINAL IMPEDANCE: VOICE-COIL DIAMETER: DIMENSIONS:
mounting depth 6.50" (165.10 mm)
12" (304.8 MM) 96 dB (IN-CAR @ 40 HZ) 350 WRMS (1,400 WPEAK) 18 ~ 150 HZ 4 OHMS 2.0" (50.8 MM)
SEALED BOX VOLUME (INCLUDES DRIVER DISPLACEMENT)
Kappa Perfect12
(side view)
VBOX = 1.00 ft3 (28.32 liters)
(all sides lined with 1-inch fiberglass or fiberfill)
cutout diameter 10.87" (276.10 mm) outer diameter 12.19" (309.56 mm)
SEALED FREQUENCY RESPONSE @ 2.83 V
95 dB In-Car 12 dB LP @ 70 Hz 90
THIELE-SMALL PARAMETERS
VOICE COIL DC RESISTANCE: R
EVC
Out-Of-Car
(OHMS) . . . . . . 4.00
VOICE COIL INDUCTANCE @ 1 KHZ: L EVC (MH) . . . . . . . 3.05 DRIVER RADIATING AREA: S D (IN 2) . . . . . . . . 81.94 S D (CM2) . . . . . . 531.00 MOTOR FORCE FACTOR: COMPLIANCE VOLUME: SUSPENSION COMPLIANCE: MOVING MASS, AIR LOAD: MOVING MASS, DIAPHRAGM: FREE-AIR RESONANCE: MECHANICAL Q: ELECTRICAL Q: TOTAL Q: MAGNETIC-GAP HEIGHT: VOICE-COIL HEIGHT: MAXIMUM EXCURSION: BL (TM) . . . . . . . . 16.90 VAS (FT3) . . . . . . . . 3.53 VAS (LITERS) . . . . . 99.97 C MS (µM/N) . . . . 208.00 MMS (GRAMS). . . . 224.00 MMD (GRAMS) . . . 216.96 FS (HZ) . . . . . . . . 23.32 Q MS . . . . . . . . . . 10.28 Q ES . . . . . . . . . . . . 0.46 Q TS . . . . . . . . . . . . 0.44 HAG (IN) . . . . . . . . . 0.39 HAG (MM) . . . . . . . . 9.80 H (IN) . . . . . . . . . 1.50
VC
60
C
55 20 Frequency 50 100 Hz 200 500 1k
2k
SEALED EXCURSION/GROUP DELAY @ 500 W
20.0 Xd mM 17.5 15.0 T mSec 20 15 10
12.5
Group Delay
5
HVC (MM) . . . . . . . 38.10 X MAX (IN) . . . . . . . . 0.56 X MAX (MM) . . . . . . 14.15
5.0 2.5 0.0 20 Frequency 50 100 Hz 200 500 1k Transducer Excursion