Home >> INFINITY >> PERFECT10 Service Manual
 0 item(s) in your cart
INFINITY PERFECT10
Service Manual
  • Contains Circuit Diagrams
  • Download
  • PDF Format
  • Complete manual
  • Language: English
Description of INFINITY PERFECT10 Service Manual
The manual is available in languages: English
Not yet ready
You must purchase it first
Customer Reviews
There are currently no product reviews.
Other Reviews
 SX-PR307 TECHNICS Service Manual by Alexander McLeay;
 SX-EX25L TECHNICS Service Manual by Odd Pettersen;
 B25EMOTION REVOX Service Manual by Georg Schuppien;
Complete manual as pdf-file in very good quality. Very helpful and fast availability.
 HP 3700 ROLAND Service Manual by Axel Schaab;
 KM-3000 JVC Service Manual by Johannes Zündel;
Text excerpt from page 2 (click to view)
Kappa Perfect10 10" Woofer � Technical Data
SEALED BOX VOLUME VENTED BOX VOLUME
length = 10.40"
Port
fo = 35 Hz
Kappa Perfect10
(side view)
Kappa Perfect10
(side view)
VBOX = 0.60 ft3 (16.99 liters)
(all sides lined with 1-inch fiberglass or fiberfill)
VBOX = 1.00 ft3 (28.32 liters)
diameter = 3.0"
SEALED FREQUENCY RESPONSE @ 2.83 V
95 dB In-Car 12 dB LP @ 70 Hz 90 95 100
VENTED FREQUENCY RESPONSE @ 2.83 V
dB In-Car 12 dB LP @ 80 Hz
85 Out-Of-Car 80
90 Out-Of-Car 85
75
55 20 Frequency 50 100 Hz 200 500 1k
C
60 20 Frequency 50 100 Hz 200 500 1k
C
2k
2k
SEALED EXCURSION/GROUP DELAY @ 400 W
20.0 Xd mM T mSec 10.0 40 17.5 7.5 35
VENTED EXCURSION/GROUP DELAY @ 600 W
Xd mM T mSec 40 30 Group Delay
15.0
12.5 Group Delay 10.0
2.5
15 Transducer Excursion
-10
Transducer Excursion
-7.5
0.0 20 Frequency 50 100 Hz 200 500 1k
-10.0 2k
0 20 Frequency 50 100 Hz 200 500 1k