Home >> WHIRLPOOL >> RT20CKXXL01 Owner's Manual
 0 item(s) in your cart
WHIRLPOOL RT20CKXXL01
Owner's Manual
  • Download
  • PDF Format
  • Complete manual
  • Language: English
Description of WHIRLPOOL RT20CKXXL01 Owner's Manual
The manual is available in languages: English
Not yet ready
You must purchase it first
Customer Reviews
There are currently no product reviews.
Other Reviews
 ADP 4502/5/S WHIRLPOOL Owner's Manual by Phil Atkinson;
It is perfect, exactly what we needed. It's like the paper version but less clutter.
 WM 2105 SIEMENS Owner's Manual by deleteme deleteme;
Received my manual within 24 hours. Very clear scan of the manual I needed. Thanks!
 3362 ALPINE Owner's Manual by Frederic Corneil;
 SX-PC15 TECHNICS Owner's Manual by John Kemp;
Immediate response with excellent service - highly reccommended
 XC1404CB MITSUBISHI Owner's Manual by Michael E Walker;
Correct manual received and of good quality but the contents of the file for the Service Manual for the same monitor is for a 20" TV not the RGB Monitor.
Text excerpt from page 2 (click to view)
Important
Safety Instructions
. SAVE THESE INSTRUCTIONS .
Before Using Your Refrigerator
A. Remove labels
D. Install properly
(13OC). 3 in. (7.5 cm) min. between overhead
cabinets and top of refrigerator. \ Al
E. Level refrigerator-freezer
Models RTl4DK, RT14DM, RTl4CK and RTlGDK (RT14DK and RT14DM do not have rollers.)
B. Clean it
Clean your refrigerator before using it. See cleaning instructions on page 9.
C. Plug it in
Recommended Grounding Method
A 115 Volt, 60 Hz., AC only 15 or 20 ampere fused and properly grounded electrical supply is required. It is recommended that a separate circuit serving only this appliance be provided. Use a receptacle which cannot be turned off with a switch or pull chain. Do not use an extension cord. SeeElectrical Requirements and Grounding Instruction Sheet in literature package for complete details.
the refrigerator into place.
zII3m II
II
�rn[. \
l/2 in. (1.25 cm) on each side of the retigerator for easier installation. 1 in. (2.5 cm) min. between rekigerator condenser coils and the wall. (Models RT2OCK and RT2OAK can be flush against back wall.)