5 star quality on these downloadable manuals. Easy to read and all the information is there. A must when doing a custom install or needing to service your precious old school electronics.
Please tell us what you think and share your opinions with others. Be sure to focus your comments on the product. You will receive $2.00 of store credit for Your review.
Text excerpt from page 11 (click to view)
Pakastimen sisälämpötila
Jotta ruokatarvike säilyy pitkään, on pakastimen sisälämpötilan oltava -18°C tai alhaisempi. Huomaa, että virrankulutus kasvaa lämpötilan laskiessa. Lämpötilanäyttö ilmoittaa pakastimen lämpimimmän kohdan lämpötilan. Mikäli lämpötila halutaan mitata lämpömittaria käyttäen, on tämä sijoitettava pakastettujen tuotteiden väliin, jolloin se osoittaa niiden todellisen lämpötilan. Lämpötilanäyttö ilmoittaa muulla tavalla mitattua lämpötilaa hieman korkeamman arvon.
Virran katkaiseminen
Katkaise virta pitämällä ON/OFF-painikkeita alaspainettuna noin 5 sekuntia. Tällöin lämpötila-ikkunassa lukemat siirtyvät 3:sta 1:een. Virta kytkeytyy
°C + °CFROSTMATIC
pois kun lukema "1" on saavutettu . Lämpötilaikkuna sammuu. Huomautus: Laitetta ei voida kytkeä pois päältä tällä tavoin, ellei siihen tule virtaa, ts. ellei pistotulppa ole kytketty pistorasiaan, tai sähkökatkoksen aikana. Kun laitteeseen jälleen tulee virtaa, se palauttaa käyttöön ennen virran katkeamista voimassa olleet asetukset. Ellei laitetta tulla käyttämään pitkään aikaan: 1. Sulje laite pitämällä ON/OFF-painikkeet alaspainettuina noin 5 sekunnin ajan. 2. Irrota pistotulppa pistorasiasta tai katkaise virta virtakytkimestä. 3. Sulata pakastinosa ja puhdista kaappi huolella (katso kappale "Huolto ja puhdistus"). 4. Jätä laitteen ovet auki pahan hajun muodostumisen estämiseksi.
Hälytykset ja muut ominaisuudet
"Ovi auki" hälytin Jos ovi on auki yli 80 sekunttia, alkaa punainen varoitusvalo vilkkua ja äänimerkki kuulua. Hälytysäänen sulkeminen: Kuittaa äänimerkki painikkeella . Niin kauan, kun ovi on auki toistuu äänimerkki minuutin välein. Punainen varoitusvalo sammuu, kun ovi suljetaan.
AEG 818 18 19-03/1 36