My first manual from Owner-Manuals.com but not the last! I am very satisfied with the easy ordering and promt delivery of a manual I did not find anywhere else.
This manual is very helpfull to use the Power Supply. All technical information has been available.
For service use the circuit diagrams are very good.
Thanks .
Very comprehensive document which is a must-have for any Satellit 2100 owner whose set up is somewhat intricate. Due to the bad quality of the pictures that are rather dark and a bit blurred I gave 4-star feedback.
The manual was missing 2 pages but when I presented the problem to the company they made every attempt to get the 2 pages to me, when they couldn't they refunded my money. A very pleasing and easy transaction. The manual they provided was the original, it was concise and to the point. I plan to do business with this company again when should the need arise.
The owners manual is very good. all my how to questions were answered in detail.
Text excerpt from page 12 (click to view)
Jos koneesi ei toimi
Puutteellisen hoidon tai tarkistuksen takia voi syntyä ongelmia, joiden ratkaisuun ei tarvita huoltomiestä. Astianpesukoneeseen on asennettu useita hälytysjärjestelmiä, joiden avulla voit määritellä nopeasti ongelman syyn. Jos astianpesukone ei käynnisty tai pysähtyy kesken ohjelman, mikään painikkeista ei toimi virtakytkintä lukuunottamatta, kaikki merkkivalot sammuvat virran merkkivaloa lukuunottamatta ja yksi ohjelman merkkivaloista alkaa vilkkua, avaa luukku ja paina virtakytkintä kytkeäksesi virran pois koneesta. Suorita alla luetellut korjaukset. Kun olet tehnyt tarkistukset, kytke virta koneeseen ja valitse pesuohjelma. Jos virhekoodi ilmestyy uudelleen, ota yhteys lähimpään valtuutettuun huoltoliikkeeseen.
Häiriö
Kone ei käynnisty
Virheilmoitus
Ratkaisu
q q q
Luukku ei ole kunnolla kiinni. Pistoke ei ole kunnolla pistorasiassa. Pistorasiassa ei ole virtaa (tarkista sulakkeet). Tarkista, että vesihana on auki. Varmista, ettei vedenjakelua ole keskeytetty. Vedenottoletku voi olla puristuksissa tai taittunut. Sijoita letku paremmin. Vedenottoletku on tukossa. Sulje vesihana ja puhdista suodatin. Vuotosuoja on lauennut. Sulje vesihana ja ota yhteys huoltoliikkeeseen. Vedenpoistoletku on puristuksissa tai taittunut. Sijoita letku paremmin. Viemäri on tukossa. Poista tukkeumat. Poistoletkun jatko-osa on liitetty väärin. (ks. Vedenpoistoletkun liitäntä). Seinäviemärissä ei ole ilmaväliä. Puhdista siivilät (ks. kohta "Hoito ja puhdistus").
Kone ei ota vettä
"Esipesu" -merkkivalo vilkkuvaat
q q q q q
Astianpesukone ei poista vettä
"Pikapesu 50°" -merkkivalo vilkkuvaat
q q q q
Siivilät ovat tukossa
"Tehostettupesu 70°" -merkkivalo vilkkuvaat Muu ohjelman merkkivalo vilkkuu
q
Yleistä
q
Kytke virta pois ja uudelleen takaisin. Käynnistä pesuohjelma. Jos hälytys toistuu, ota yhteys huoltoliikkeeseen. Astiat kolisevat toisiaan vasten. Suihkuvarret osuvat astioihin. Tarkista, että kone on sijoitettu suoraan. Korit ovat liian täynnä. Astioita ei ole aseteltu koreihin oikein. Suihkuvarret eivät pyöri. Suihkuvarsien suuttimet ovat tukossa. Siivilät ovat tukossa. Siivilät eivät ole kunnolla paikallaan. Pesuainetta on liian vähän tai se on vääräntyyppinen. Pesuaine on vanhaa tai se on kovettunut. Vedenpehmentimen korkki ei ole kunnolla kiinni. Onko pesuohjelma valittu likaisuusasteen mukaan. Koneessa ei ole huuhtelukirkastetta tai sitä on käytetty liian vähän. Vedenpehmentimessä ei ole suolaa. Astiat ovat jääneet liian kauaksi aikaa koneeseen.
Kone pitää kovaa ääntä
q q
Luukku ei sulkeudu kunnolla Huono pesutulos
q
q q q q q q q q q q
Astioissa näkyy kalkkikerrostumia tai valkoisia täpliä Astiat eivät ole aivan kuivat